Spårtävling 12-13/11

Kan vara en bild av 9 personer, personer som står och utomhus Kan vara en bild av 10 personer, personer som står och utomhus 

 Spårtävling HKL 12/11 22 plats:

1.  Ingemar Johansson med Sweeping sol o vår, 527,5

2. Linda Fernström med Andreelunds Figo, 513,25

3. Susanne Helgason med Quills Waiting For Me, 510,75

Spårtävling LKL 13/11-22 plats:

1. Louise Nilsson med Demonens Waico, 567,25

2. Susan Carlbom med Cop My Daredevil, 483,0

3. Caroline Jönsson med Demonens Oko Doki, 480,75

Agilitycup hösten 2022

received_929158518061111 received_607498267787061
 
Klubbmästare i Blåbär blev Julia Håkansson med Sunshine. 
På andra plats Julia Håkansson med Czikita. 
På tredje plats Nathalie Roswall med Essa.
 
Klubbmästare i Björnbär blev Sara Börjesson med Ellie. 
På andra plats Kajsa Halin med Hedvig. 
På tredje plats Lotta Svensson med Blaze.

Söktävling 221002

Pallen 1 Pallen 3 Pallen 2

Elitklass

Placering

1.Kenneth Lindfalk o Monster Av Centaurus, 512,5p

2. Håkan Svärdh o Enduros Hixi, 44,5p

Lägre klass

Placering

1. Mona Andolsén o Gränsvallarens Östanvind, 529,75p

2. Annika Öberg o Foggens Ritz, 499,5p

3. Marie Jacobsson o Ekhöjdens Ebba,           414,0

Högre klass

Placering

1. Emma Birkegård o Pennyrose Royal Watchman, 391,5p

2. Hans Erik Nordborg o Rus N Riv Ts Precious Vallmojaspis, 377,0

Rallylydnad 220904

DSC_0368

Avancerad A

1. Lauren Whittaker Osby med Krutan 96,0 poäng

2. Lena Pålsson Hbg, med Neo 84,0 poäng

2. Evelyn Plessen Skurup, med Coco 84,0 poäng

DSC_0379

Mästare A

1. Tove Ask Simrishamn, med Bezzi 100,0 poäng

2.Lisa Grönstedt Sölvesborg, med Tam 99,0 poäng

3.Lisa Grönstedt Sölvesborg, med Triton 98,0 poänh

DSC_0388

Avancerad B

1. Görel Wittsjö Åhus, med Zack 100,0 poäng

2. Inger Petersson Karlshamn, med Sallie 97,0 poäng

2. Anneli Hedin G-Broby, med Machk 97,0 poäng

DSC_0400

Mästare B

1. Lisa Grönstedt Sölvesborg, med Triton 100,0 poäng

2. Lisa Grönstedt Sölvesborg, med Tam 99,0 poäng

3.Heléne Adolfsson Karlshamn, med Klimpen 98,0 poäng

Hooperstävling 220709

Hooperstävling 220709

Start Bana 1

Startklass Bana1

1. Per Nilsson o Asta, 30 poäng

2. Jeanette Dahlberg o Gilbert, 10 poäng

3. Frida Jägroth o Zeida, 5 poäng

4. Jeanette Dahlberg o Kenzo, 5 poäng

Start bana 2

Startklass Bana 2

1. Christer Olssson o Pepsi, 30 poäng

2. Ulla Muchard o Kalle 25 poäng

3. Ing-Marie Lindberg o Igor, 25 poäng

4. Berit Lönnerstam o Stoja, 10 poäng

Start Bana 3

Startklass Bana 3

1. Ingrid Torstensson o Axa, 30 poäng

2. Ing-Marie Lindberg o Igor,25 poäng

3. Heidi Bergholm o Ritti, 25 poäng

4. Maria Lantz o Sidden, 25 poäng

Start Bana 4

Startklass Bana 4

1. Paul Bjurehag o Sanna, 30 poäng

2. Ulla Muchard o Kenzo, 25 poäng

3. Ing-Marie Lindberg o Igor, 23 poäng

4. Annelie Mårtensson o Astrid, 10 poäng

Klass1 Bana 1

Klass 1 Bana 1

1. Paul Bjurehag o Sanna, 10 poäng

2. Frida Jägroth o Zeida, 10 poäng

Klass 1 Bana 2

Klass 1 Bana 2

1. Per Nilsson o Asta, 5 poäng

2. P-O Lavesson o Lill, 5 poäng

 

 


Lydnadstävling 220708

DSC_0286 DSC_0279

 

Startklass

1: Linda Fernström med Chica, 186,5 poäng

2:a Therese Nyman med She´s the One, 186,0 poäng

3:a Ann Fridlund Ohlsson med Hetty, 183,5

 

Klass 1

1:a Malin Mulnikel med Kelebeks Brix, 269,5

2:a Sven Håkansson med Nicke, 256,5

3:a Mia Bergstrand med Cocos, 237,0

 


Rallylydnadstävling 220612

Nybörjarklass A Rallylydnad 220612

Nybörjarklass A

1. Madeleine Dahl med Saga, Lund, 100 poäng

1. Jennie Viberg med Asta, Bjuv, 100 poäng

3. Maria Warntoft med Livia, Hässleholm, 98 poäng

Nybörjarklass B

1. Nina Steinbach med Tuva, Oskarshamn, 100 poäng

1. Jennie Viberg med Asta, Bjuv, 100 poäng

1. Lisa Karlsson med Fenix Ace, Tygelsjö, 100 poäng

Fortsättningsklass A

Fortsättningsklass B

Fortsättningsklass A

1.Tello Tuomisto med Ester, Karlskrona, 99 poäng

2. Birgitta Svedin med Daffi, Karlshamn, 97 poäng

3. Mia Skogman med Coffie, Simrishamn, 96 poäng

Fortsättningsklass B

1. Mia Skogman med Sixten, Simrishamn, 96 poäng

2. Charlotte Svensson med Blaze, Åhus, 94 poäng

3. Anette Rosberg med Lycka, Hörby, 93 poäng

 


 Lydnadstävling 220529

 
Vid Lydnadstävling den 29/5 blev det hemmaseger för
 
Sven Håkansson med Bluestimes Two Pyro, Åhus BK, 188p,
 
tvåa blev Katarina Wetterlöf med Av Centaurus Tassa, Kristianstad BK,182p
 
trea blev Ylva Johansson med Ylles Månstrimma, Veberöd BHK, 181p.
 
STORT GRATTIS
Lydnad220529